Czasy, w których mieliśmy okazję na co dzień korzystać z aparatu fotograficznego, z którego później wywoływało się zdjęcia z kliszy, z perspektywy wielu lat wydają się niesamowite. Wracają wspomnienia? Jednak poprzez rozwój technologii, przywitaliśmy moment, w którym dostęp do aparatów cyfrowych, a także później aparatów w naszych telefonach, okazał się tak powszechny, że dawne aparaty analogowe dosyć szybko odeszły w zapomnienie.

W dziedzinie fotografii nowoczesność zawitała na tyle szybko, że już na początku lat 2000, praktycznie każdy mógł kupić nie tylko aparat cyfrowy dobrej jakości, ale także kamerę, której zawartość video była nagrywana już na kasetach o wiele mniejszym formacie niż kilka lat lub dekadę wcześniej. Korzystając z aparatów cyfrowych, w zależności jaką posiadamy kartę pamięci, możemy przechowywać bardzo dużą ilość zdjęć. Nawet jeżeli jakieś zdjęcie nam nie wyjdzie, w każdej chwili można powtórzyć zrobienie go ponownie, nie martwiąc się o to, czy zostanie nam jeszcze miejsce na kliszy, aby wykonać kolejne. Mogłoby się wydawać, że pod kątem użytkowania, można wszędzie dostrzec same plusy.

Jednak, zdjęcia wywołane z kliszy, które mogliśmy trzymać fizycznie w rękach, miały w sobie większą wartość i z perspektywy czasu, odnosi się wrażenie, że znaczyły coś więcej – nie są kolejnymi „cyfrowymi strzałami”, które można wykonać wielokrotnie lub powtórzyć. Zdjęcia z aparatów analogowych nie tylko idealnie chwytały konkretny moment w kadrze, ale także każda fotografia wydawała się mieć swoją „duszę” oraz wywoływać większy sentyment u ludzi, którzy później wracali do tamtych wyjątkowych chwil.

Jeżeli tęsknimy za dawnymi czasami, wciąż możemy nabyć aparaty, które wykonują zdjęcia błyskawiczne. Znane wszystkim Polaroidy mają się nadal dobrze i możemy je kupić w wybranych miejscach, a różnorodność w wyborze sprzętu zależy przede wszystkim od oferty prezentowanej przez konkretny sklep. O wiele przyjemniej wraca się do przeglądania zdjęć, które możemy trzymać w ręce, niż przeglądać je w folderach na komputerze lub aparacie cyfrowym. Czy w tym przypadku, nie świadczy to o sentymencie?


Posted in BLOG and tagged , , by with no comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *